מהו הר הביטוח ולמה הוא חשוב?

נערך ב-29 במאי 2023

Rounded avatar

משה כסיף

כתב כלכלי ותיק בפורטלים מובילים

רכישה של פוליסת ביטוח היא ללא ספק דרך מצוינת להגן על המבוטח מפני בעיות שונות ונזקים שעלולים להיגרם לו בתחום שבו הפוליסה שהוא רכש עוסקת. העיקרון של הביטוח הוא פשוט – כל אחד מהמבוטחים רוכש פוליסת ביטוח, ומשלם עבורה פרמיה קבועה. בתמורה, הוא מקבל הבטחה מחברת הביטוח שאם וכאשר יתרחש מקרה ביטוח – שזה אומר מקרה המכוסה בפוליסת הביטוח – הוא יקבל פיצוי בהתאם לתנאי הפוליסה.

 

ככל שההסתברות להתרחשות של מקרה ביטוח גבוהה יותר, כך הפרמיה שישלם המבוטח תהיה גם היא גבוהה יותר בהתאמה. רכישת פוליסת ביטוח היא, לפיכך, הדרך הנכונה לגדר סיכונים אפשריים במגוון רחב של תחומים. עם זאת, לא אחת קורה שאדם מבטח את עצמו ואת בני המשפחה שלו באמצעות רכישת מגוון פוליסות ביטוח, אבל איננו עוקב אחרי ההתנהלות השוטפת שלו. כתוצאה, עלול להיווצר מצב שבו הוא ירכוש כפל ביטוחים וישלם תשלומים מיותרים עבור ביטוחים שאיננו צריך. אתר הר הביטוח נוצר על מנת לתת מענה למצב הזה, ולאפשר לכל אזרח ולכל תושב במדינת ישראל לעקוב אחרי פוליסות הביטוח השונות שלו.


מהו הר הביטוח ולאילו מצבים הוא נותן מענה? למה האתר הזה חשוב? איך משתמשים באתר הר הביטוח ומתי כדאי לעשות בו שימוש? מיהם המשתמשים בהר הביטוח, מעבר לכלל האזרחים והתושבים בישראל? מה התועלת בהר הביטוח ואילו שינויים מתחוללים בזכותו? למה צריך לשים לב כשמבקרים באתר הזה? מה עושים עם התוצאות של הר הביטוח? כדאי לקרוא – בשורות הבאות נביא לכם הקוראים מידע חשוב, שיכול לחסוך לכם לא מעט כסף. 

צילום: אילוסטרציה

צילום: אילוסטרציה

מהו הר הביטוח ולאילו מצבים הוא נותן מענה?

אתר הר הביטוח הוא אתר שהוקם על ידי משרד האוצר. כפי שכבר הוזכר לעיל, האתר הזה מאפשר לכל תושב או אזרח במדינת ישראל לעקוב אחרי כלל פוליסות הביטוח הרשומות על שמו, ואשר הוא משלם תמורתן פרמיה חודשית או תקופתית אחרת.

 

התועלת העיקרית שהאתר הזה אמור להניב לכל אחד מהמשתמשים, טמונה בעובדה שבכל רגע נתון המשתמש יכול לברר באמצעותו את כל מה שקשור בכלל פוליסות הביטוח הרשומות על שמו. להלן הדברים שאפשר לעשות באמצעות אתר הר הביטוח:

 

הצגת כלל פוליסות הביטוח הרשומות על שם המבוטח

באתר הר הביטוח מוצגות כל פוליסות הביטוח השונות הרשומות על שם המבוטח. ביטוח כללי – ביטוחים בנושאים כלליים, ביטוח בריאות ותאונות אישיות, וכן ביטוח חיים ואבדן כושר עבודה. בהמשך המאמר נתעכב על הנושאים הללו.


מדד השירות

בשנים האחרונות מתפרסם מדי שנה מדד השירות של חברות כלכליות ופיננסיות שונות במשק. בין השאר, מפרסים משרד האוצר גם את מדד השירות של חברות הביטוח השונות, על פי אמות מידה אחידות ובלתי תלויות. באופן הזה, המבוטח יכול להשוות בין החברה שבה הוא מבוטח, לבין חברות אחרות המציעות פוליסות ביטוח דומות.


השוואת מחירים

אתר הר הביטוח מפנה את המבוטחים המעוניינים בכך למחשבון שמאפשר להם לבצע השוואת מחירים אמיתית ועדכנית, ביחס לפוליסת הביטוח שהם מחזיקים. שימוש נכון במחשבון יכול לחסוך ממון רב.

 

גם אם אין כוונה להחליף את חברת הביטוח, כדאי ואפילו מומלץ לבקר באתר הר הביטוח. אחרי השוואת מחיר, אפשר לפנות לחברה המבטחת ולנהל מולה משא ומתן על הפחתת המחיר. לחילופין, אפשר לפנות לחברת ביטוח אחרת ולקבל הצעת מחיר לפוליסת ביטוח זהה. מדובר באתר ממשלתי. לפיכך מי שיש לו סיסמה לאחד האתרים הממשלתיים, היא תהיה תקפה גם לאתר הר הביטוח. במידה ואין למבוטח סיסמה, הוא יכול להירשם בקלות לאתר הממשלתי. הסיסמה שהנרשם מייצר בעת ההרשמה תקפה, כאמור, לכל האתרים הממשלתיים: משרד התחבורה, משרד הפנים, רשות מקרקעי ישראל ועוד. 

אתר הר הביטוח והסיוע לאנשי מקצוע בתחום הביטוח

אתר הר הביטוח נועד בראש וראשונה לאפשר לכל תושב ולכל אזרח במדינת ישראל לברר את כל המידע האפשרי בנוגע לפוליסות הביטוח הרשומות על שמו. עם זאת, אתר הר הביטוח מאפשר גם לאנשי מקצוע להציע למבוטח את השירותים שלהם, שזה אומר בעצם להציע לו פוליסות ביטוח חלופיות או נוספות על אלה שכבר יש ברשותו.

 

השירות שיינתן למבוטח יינתן אחרי שהמבוטח הביע את הסכמתו ומסר פרטים מזהים. הנציג או הנציגה של חברת הביטוח מבררת את כלל הפרטים באשר לתיק הביטוחי של הלקוח הפוטנציאלי. אחרי הבירור, ניתן להציע למבוטח פוליסת ביטוח זהה במחירים אטרקטיביים. בנוסף, אפשר להציע לו גם כיסויים נוספים, או שיפור הפוליסות הקיימות, בהתאם לצרכים ולהעדפות של המבוטח. לכאורה, הר הביטוח אמור לייתר את הבדיקה המקצועית, למעשה, האתר הזה מעניק לאנשי מקצוע מיומנים את הפלטפורמה הטובה ביותר לסייע למבוטחים ולשפר את הכיסויים הביטוחיים העומדים לרשותם.

למה אתר הר הביטוח הוא חשוב?

הצורך באתר הר הביטוח התעורר, בעקבות הבלבול וחוסר האחידות ששררו שנים רבות בשוק הביטוח בישראל. חברות ביטוח שונות הציעו למבוטחים פוליסות ביטוח שונות, תוך הדגשת הסעיפים והכיסויים הנוחים להן, ומנגד השמטת כיסויים אחרים. למבוטחים הפוטנציאליים לא היה בסיס אמיתי לביצוע השוואת מחירים, מה שאפשר לחברות הביטוח להגדיל למעשה את הרווחים שלהן על חשבון המבוטחים.

 

בעת כתיבת שורות אלה, חברות הביטוח השונות כבר מחויבות להציע ללקוחות פוטנציאליים פוליסת ביטוח אחידה. על בסיס הפוליסה האחידה הזאת, הלקוח הפוטנציאלי יכול להשוות מחירים בקלות ובמהירות. מעבר לפוליסה, כל חברת ביטוח יכולה להציע כיסויים ביטוחיים נוספים, בהתאם לצרכים ולהעדפות של המבוטח ולאופי הפעילות של חברת הביטוח. עם זאת, לא ניתן לגרוע מהפוליסה הבסיסית המוצעת ללקוח. 

מתי כדאי להיכנס לאתר הר הביטוח וכיצד משתמשים באתר?

אתר הר הביטוח מציד למי שנרשם אליו את מגוון הביטוחים הרשומים על שמו. על מנת להפיק מהאתר את התועלת המרבית, מומלץ להיכנס אלין מדי כמה שנים לבחינת התיק הביטוחי.

 

בחינת התיק הביטוחי הקיים

בעת הכניסה הראשונה לאתר הר הביטוח, אפשר לבחון את כל פוליסות הביטוח הרשומות על שם המבוטח. זה המקום לציין שלא ניתן באמצעות האתר לבדוק פוליסות של בני משפחה בגירים אחרים, למעט קרבי משפה שהלכו לעולמם. גם אם מדובר בילדים, יש הליך ייחודי לזיהוי הילדים. אחרי ההזדהות והכניסה לאתר,, המבוטח יוכל לראות את כלל הפוליסות הרשומות על שמו.


זיהוי כפל ביטוחים

ההתנהלות היום יומית הלחוצה והעדר הפנאי הנדרש, גורמים לרבים מאזרחי ישראל להימנע מבדיקה של חשבונות הבנק, כמו גם של התיק הביטוחי וההוצאות התקופתיות השונות. לא אחת קורה שבהיסח הדעת, הם רוכשים פוליסת ביטוח מסוימת, למרות שכבר יש בידם פוליסה תקפה מאותו הסוג. במקרים אחרים כפל הביטוח נוצר בהיסח הדעת, כאשר מקום העבודה רוכש עבור העובדים שלו ביטוח מסוים, כשכבר יש להם פוליסה דומה שאפשר ואפילו צריך לבטל אותה. לעיתים, ביטוח מסוים כלול בפוליסה אחרת. למשל – ביטוח חיים כלול בביטוח משכנתא, וביטוח אבדן כושר עבודה עשוי להיות כלול בביטוח הפנסיוני. אתר הר הביטוח משקף נאמנה כפל ביטוחים ומעניק למבוטח פלטפורמה מצוינת לחיסכון כספי משמעותי.

 

אפשרות להוזלת הפרמיה

בסוגים מסוימים של ביטוח, הפרמיה שהמבוטח משלם בכל חודש עולה בהתאם לתקופת הביטוח. אחת הדוגמאות הבולטות לסוג כזה של פוליסת ביטוח, היא ביטוח המשכנתא. בתחילת הדרת, הפרמיה החודשית היא צנועה, אם בעקבות מבצעים של חברת הביטוח ואם מסיבות אחרות. עם הזמן הפרמיה עולה, למרות שסכום כמשכנתא שהמבוטח חייב יורד. אתר הר הביטוח מאפשר למבוטח לבדוק את גובה הפרמיה שהוא משלם ביחס לפרמיה הנהוגה למבוטחים אחרים באותו גיל ובאותו מצב בריאותי שלו.

 

ככלל, ההמלצה שלנו כאן באתר היא להיכנס לאתר הר הביטוח מדי פעם ולבחון את פוליסות ביטוח השונות הרשומות על שמך. אם ראית פוליסת ביטוח שהמקור שלה לא ברור, או אם עלויות הפרמיה שלך עלו בצורה ניכרת ביחס למה ששילמת בעבר, כדאי לבדוק את האפשרות לקבל הצעה מחברת ביטוח אחרת. לחילופין, אם השירות שקיבלת בחברת הביטוח שלך איננו איכותי, אפשר באמצעות הר הביטוח למצוא את חברת הביטוח שהשירות שלה הוא האיכותי ביותר.  

יש לנו הצעות מעולות לביטוח!

שלחו לנו את הפרטים שלכם ואחד מהמומחים שלנו יחזור אליכם

בשליחת טופס הנך מאשר את תנאי התקנון

שליחה

מיהם המשתמשים באתר, מעבר לכלל האזרחים והתושבים בישראל?

כאמור לעיל, אתר הר הביטוח מעניק לכל אזרח וכל תושב במדינת ישראל את האפשרות לבצע בדיקה תקופתית של הפוליסות הרשומות על שמו ושל הכיסויים הביטוחיים שהן מעניקות לו. ואולם חוץ מהמבוטחים, שאליהם בראש וראשונה מיועד האתר, גם סוכני ביטוח וחברות ביטוח עשויות לעשות בו שימוש.

 

עבור המבוטחים, אתר הר הביטוח יכול להעניק תמונת מצב פנורמית של מצב פוליסות הביטוח שלו. תמונת המצב עשויה להוות פלטפורמה לשידוד מערכות ועדכון הפוליסות. עבור סוכני ביטוח וחברות ביטוח, האתר הזה יכול להוות בסיס למציאת לקוחות חדשים, שלכאורה זקוקים לפוליסות ביטוח ועשויים לצאת נשכרים מבדיקת הפוליסות ומציאת נקודות החולשה והתורפה שלהן. 

מה התועלת שהאתר הזה מביא למשתמשים בו ואילו שינויים מתחוללים בזכותו?

התועלת העיקרית והחשובה ביותר שאתר הר הביטוח עשוי להניב לכל אחד מהמבוטחים והמבוטחות הרשומות בו, טמונה בעובדה שהוא משקף נאמנה את מצבו של המבוטח. השיקוף הוא אחיד, לא מגמתי ולא מושפע מנטיות כאלה ואחרות שעלולות להיות לחברות ביטוח או סוכני ביטוח, כאשר אלה מציגים בפני מבוטח פוטנציאלי את היתרונות הגלומים בפוליסת הביטוח שהם מציעים. המידע המוצג באתר הר הביטוח הוא אובייקטיבי, ואין בו משוא פנים לטובת חברת ביטוח כזאת או אחרת או לטובת פוליסת ביטוח מסוימת.

 

עובדה הא שמעת לעת מתחוללים שינויים במדד השירות בין חברות שונות. בנוסף, חברות הביטוח מחויבות להציג בפני המבוטחים פוליסות ביטוח אחידות בכל התחומים, בכדי לאפשר להם נקודת ייחוס להשוואה בין הפוליסות השונות. יחד עם זאת, כל חברה יכולה להציע למבוטחים פוטנציאליים גם סעיפים נוספים שאינם כלולים בפוליסה הבסיסית. זאת על פי הצרכים ועל פי ההעדפות של כל מבוטח. האתר משקף את המצב הנוכחי של המבוטח, מה שמאפשר לחברות ביטוח ולסוכני ביטוח שונים להציע לו גם סוגי ביטוח בהתאם לגיל, לאופי העיסוק ולצרכים הספציפיים שלו, בלי קשר לפוליסות הביטוח הקיימות שלו.

למה צריך לשים לב כשמבקרים באתר הר הביטוח?

אתר הר הביטוח שייך, כאמור, לאתרים הממשלתיים בישראל. המשמעות היא, כפי שכבר הוסבר לעיל, שאם יש לך סיסמה לאחד מהאתרים הללו, אותה סיסמה תהיה תקפה גם לאתר הר הביטוח. עם האתרים הממשלתיים ניתן למנות אתרים כגון אתר משרד האוצר, אתר משרד התחבורה, משרד המשפטים או רשו מקרקעי ישראל. כאשר נכנסים לאתר הר הביטוח יש לשים לב לנקודות הבאות:


הרשמה

הרשמה לאתר הר הביטוח היא למעשה הרשמה לאתר הממשלתי, עם כל המשתמע מכך. כחלק מנוהל ההרשמה, הנרשם עשוי להתבקש להקליד פרטים של כרטיסי אשראי הרשומים על שמו. לא ניתן להירשם באמצעות כרטיס אשראי הרשום על שם אדם אחר. המטרה היא לקשר בין הנרשם לבין החשבון, ולוודא שהנרשם הוא אכן מי שהוא מתיימר להיות. מצד שני, אחרי ההרשמה לא נשמרים פרטי האשראי ואין סכנה שידלפו.


סיסמה

בחירת הסיסמה צריכה להיות מושכלת. האתר מחייב לבחור סיסמה של 8 תווים לפחות. הסיסמה צריכה לכלול אות אנגלית גדולה אחת לפחות, אות אנגלית קטנה אחת לפחות, מספר אחד לפחות וסימן מיוחד אחד לפחות. אין לבחור ספרה שתחזור על עצמה, או ספרות עוקבות בסדר עולה או יורד. בתום הקלדת הסיסמה, האתר עלול להתריע על חלשה או בינונית. אם הסיסמה איננה חזקה דיה, האתר לא יסיים את ההרשמה.


אישורים

נוסף על בחירת הסיסמה, הנרשם יצטרך לאשר את הטלפון ואת המייל שלו, תוך כדי תהליך ההרשמה. רק אחרי האישור הוא יוכל לקבל דיוור למייל או איתותים לטלפון הסלולארי. בנוסף, הנרשם יכול לאשר או להימנע מאישור קבלת דיוור אלקטרוני מהאתר.

 

כניסה לאתר

בכל כניסה לאתר יש צורך להקליד את מסי תעודת הזהות של הנרשם ואת הסיסמה. בנוסף, בכל כניסה יישלח קוד לטל' של הנרשם, לאישור סופי של הכניסה.


מייצגים

כל נרשם יכול להיות מיוצג על ידי מייצג. מייצגים יכולים להיות עורכי דין, רואי חשבון, יועצי משכנתאות או יועצים פיננסיים. לכל מייצג יש כרטיס חכם, שמאפשר לו לצפות בפרטים של כמה לקוחות, שהוא מיופה הכוח שלהם. למייצגים יש אזור מיוחד, כפי שכבר הוזכר לעיל.

 

ככלל, המידע המוצג באתר הר הביטוח או באתרים ממשלתיים אחרים הוא מעודכן ונכון למועד הכניסה. אם בצעת שינויים בפוליסת הביטוח שלן, הם עשויים לבוא לידי ביטוי אחרי כמה ימים או כמה שבועות. עם זאת, חשוב לבדוק באתר על מנת להיות בטוחים שהשינויים אכן נקלטו פוליסות הביטוח נוספו או נמחקו בהתאם לצורך.

מה אפשר לעשות ואיך להפיק תועלת מהתוצאות של הר הביטוח?

אתר הר הביטוח הוא אתר שימושי מאד, שיכול לחסוך למי שמשתמש בו בצורה נכונה מאות שקלים בחודש ואפילו יותר. הפרמיה עבור ביטוחי המשכנתא, למשל, עלולה להגיע גם לאלפי שקלים בחודש, בהתאם לגובה המשכנתא, זאת, בעוד שבתחילת הדרך היא עומדת על מאות בודדות של שקלים.

 

השוואת מחירים ובדיקה תקופתית של הביטוח הזה וביטוחים רבים נוספים, יכולה לסייע בהקטנת הפרמיות החודשיות, הקטנת ההוצאות והגדלת ההכנסה הפנויה שתעמוד לרשות המבוטחים בעקבות כך. יחד עם זאת, אם לא ברור ים לך הדברים, כדאי מאד להתייעץ עם אנשי מקצוע מיומנים, הם יסייעו לך לבחון את מגוון פוליסות הביטול, לזהות כפל ביטוחים או פרמיות יקרות יתר על המידה, וכך לחסוך סכומי כסף משמעותיים בעל חודש.