מהן השקעות אלטרנטיביות ולמי הן מתאימות?

כל מה שרציתם לדעת על השקעות אלטרנטיביות. כאן תוכלו לקרוא על האפשרויות הקיימות בשוק ולבחור את ההשקעה המשתלמת ביותר עבורכם.

איך אנחנו מסקרים השקעות אלטרנטיביות

את ההשקעות אספנו עבורכם לאחר סקר שוק של גופי השקעות מובילים בארץ. אנחנו אוספים נתונים מאתרים רשמיים של החברות ומביאים לכם את פרטי המידע הרלוונטיים ביותר להשוואה יעילה בין ההשקעות השונות הקיימות בשוק, על מנת שתמצאו את ההשקעה המשתלמת ביותר עבורכם.

כל מה שרציתם לדעת על השקעות אלטרנטיביות.

כאשר עושים שימוש במונח "השקעות אלטרנטיביות", אין מדובר בהכרח בהשקעות בתחומים יוצאי דופן, או בסכומים שעולים על מה שמקובל בהשקעות שנחשבות לכאורה רגילות, מקובלות או נורמטיביות. שימוש במונח הזה מצביע בדרך כלל על הפניה של כספים למניות או מוצרים פיננסיים קיימים אבל פחות שגרתיים, שההתנהלות שלהם איננה בהכרח דומה להתנהלות של מוצרים פיננסיים לכאורה שגרתיים.


דוגמה אחת להשקעות מהסוג האמור היא מה שקרוי הלוואות P2P – הלוואות בין אישיות, נושאות ריבית, שלא באמצעות מוסדות פיננסיים אלא הלוואות פרטיות. במאמר שלפניכם נביא הסבר נרחב וממצה על הנושא ועל הפוטנציאל הטמון בהשקעות כאמור.

מה זה בדיוק השקעות אלטרנטיביות? מה הביא להתעוררות והתחזקות התחום בעולם בכלל ובישראל בפרט? אילו סוגי השקעות אלטרנטיביות קיימים? מי יכול ולמי מתאים להיכנס לתחום? מה הסיכונים הכרוכים בהשקעות אלה? כל התשובות – בהמשך המאמר. 

השקעות אלטרנטיביות – מה זה בעצם?

כשמדברים על השקעות במובן הסטנדרטי והמוכר שלהן, מדברים בדרך כלל על השקעה באפיקים סולידיים, כאשר המטרה היא למצוא השקעות שיניבו את התמורה הגבוהה ביותר באפשרית, תוך נטילת הסיכון הנמוך ביותר האפשרי. דא עקה, שככל שהסיכונים שהמשקיעים נוטים ליטול על עצמם הם נמוכים יותר, כך התשואה האפשרית תהיה גם כן נמוכה יותר.


אין כמעט אפשרות לקבל תשואות גבוהות בסיכונים נמוכים עם זאת, משקיעים שונים, בדרך כלל מוסדיים, למדו לחפש ולמצוא אפיקי השקעה שונים מהמקובל, המגדילים את הסיכויים לרווחים גבוהים ביחס להשקעה. לרוב מדובר באפיקי השקעה פחות מוכרים, פחות מוסדרים וכאלה הדורשים מידה רבה של תושייה ומקצועיות כשמשקיעים בהם.


עד לפני כעשור, ואף פחות מכך, מי שהשקיע בתחומים ובאופן האמורים, היו גופים פיננסיים גדולים. השקעות כאלה הגדילו את הרווחים שלהם, תוך שהסיכונים שהם נטלו על עצמום היו נמוכים יחסית. בשנים האחרונות, תחומי ההשקעה המדוברים נפתחו בפני כלל המשקיעים. זאת באמצעות קרנות מיוחדות או גופי השקעה שונים, שמקבלים השקעות גם ממשקיעים בסכומים קטנים, וממנפים אותם לטובת השקעות אלטרנטיביות איכותיות ורווחיות. 


באילו תחומים פועלות קרנות של השקעות אלטרנטיביות?

למרות שהביטוי השקעות אלטרנטיביות הוא יומרני במקצת, הרי שבפועל תחומי הפעילות של הקרנות דומים או משיקים לתחומי הפעילות העיקריים בתחום הפיננסי והכלכלי. להלן כמה סוגים אפשריים של השקעות אלטרנטיביות איכותיות: 


הלוואות P2P

הלוואות P2P הן הלוואות בין אישיות, למגוון רחב של צרכים. הלוואות כאלה ניתנות לרוב למי שאינם יכולים, או אינם מעוניינים לפנות לגופים בנקאיים או גופים פיננסיים אחרים לקבלת הלוואה. קרנות העוסקות בתחום, מעניקות הלוואות בין אישיות, למי שפונה אליהן. הקרנות הללו עושות שימוש בכספים של משקיעים, והופכות אותם בעצם למנוף פיננסי איכותי. עבור המשקיעים, מדובר בהגדלה משמעותית של הרווח הפוטנציאלי, הרבה מעבר למה שנותנות האג"ח, ובוודאי הרבה יותר ממה שניתן לקבל בפיקדונות בבנקים. זאת, תוך הקטנת הסיכון וקבלת ערובות מהלווים להחזר ההלוואה. 


קרנות נדל"ן

מדובר בקרנות שמשקיעות בנדל"ן מניב. עם נכסי הנדל"ן מהסוג הזה ניתן למנות בנייני משרדים או בנייני מגורים באזורים נחשבים, מרכזים לוגיסטיים וכיוצא באלה. הקרנות נעזרות בכספי המשקיעים ורוכשות את הנכסים הללו. שכר הדירה שמתקבל, מתחלק בין כלל המשקיעים ומהווה בעצם את התשואה עבור ההשקעה. 


קרנות חוב

העלייה בסיכונים בתחום המשכנתאות, גורמת לבנקים ולגופים פיננסיים אחרים להפחית את הפעילות בתחום. מנגד, הדרישה למשכנתאות והלוואות איננה פוחתת. קרנות המתמחות בתחום השקעות אלטרנטיביות פועלות גם בתחומים הללו, ומבטיחות את החזרי ההלוואות באמצעים המקובלים – קרי רישום הערת אזהרה בטאבו או ברמ"י ודרישה לביטוח משכנתא כמקובל בבנקים. מבחינת המשקיעים מדובר ברווחים גבוהים, תוך הקטנה משמעותית של הסיכונים. 


השקעה בתשתיות

השקעה במיזמי תשתית, מאפשרות למשקיעים גם ליהנות מהרווחים שהם יגזרו בסוף הדרך. דוגמאות לבניית תשתיות הן כבישי אגרה, התפלת מים, טיהור שפכים או תחנות כוח סולאריות. בארץ התחום עדיין לא מוסדר, אבל קרנות כאלה פעילות ומשקיעות לרוב כספים בחו"ל. יש סבירות גבוהה שהשקעות מהסוג האמור תיפתחנה לציבור הרחב גם בישראל בשנים הקרובות.  


משכנתא מדרגה שנייה

הלוואת משכנתא מדרגה שנייה היא השקעה נושאת רווחים בסיכון נמוך יחסית. מדובר במשכנתא לכל דבר, שניתנת למי שכבר יש לו משכנתא על נכס נדל"ן ממושכן. לטובת המלווים במשכנתא כזאת נרשמת גם כן הערת אזהרה בטאבו או ברשות מקרקעי ישראל, ואולם הערת האזהרה היא מדרגה שנייה, וקודמים להם מי שנתנו את המשכנתא הראשונה. 


בשורות לעיל הבאנו רק מספר מצומצם של דוגמאות, על מנת להבהיר לקורא את הפוטנציאל העצום הטמון בהשקעות האלטרנטיביות. קרנות המתמחות בתחום מייצרות כבר היום עבור המשקיעים רווחים נאים, תמורת השקעה בסכומים לא גבוהים ותוך נטילת סיכון נמוך יחסית לפוטנציאל הרווחים. 


לפי ספק

השוונו בין 1 חברות ו - 0 מוצרים!