מהן השקעות אלטרנטיביות ולמי הן מתאימות?

כל מה שרציתם לדעת על השקעות אלטרנטיביות. כאן תוכלו לקרוא על האפשרויות הקיימות בשוק ולבחור את ההשקעה המשתלמת ביותר עבורכם.

איך אנחנו מסקרים השקעות אלטרנטיביות

את ההשקעות אספנו עבורכם לאחר סקר שוק של גופי השקעות מובילים בארץ. אנחנו אוספים נתונים מאתרים רשמיים של החברות ומביאים לכם את פרטי המידע הרלוונטיים ביותר להשוואה יעילה בין ההשקעות השונות הקיימות בשוק, על מנת שתמצאו את ההשקעה המשתלמת ביותר עבורכם.

כל מה שרציתם לדעת על השקעות אלטרנטיביות.

כאשר עושים שימוש במונח "השקעות אלטרנטיביות", אין מדובר בהכרח בהשקעות בתחומים יוצאי דופן, או בסכומים שעולים על מה שמקובל בהשקעות שנחשבות לכאורה רגילות, מקובלות או נורמטיביות. שימוש במונח הזה מצביע בדרך כלל על הפניה של כספים למניות או מוצרים פיננסיים קיימים אבל פחות שגרתיים, שההתנהלות שלהם איננה בהכרח דומה להתנהלות של מוצרים פיננסיים לכאורה שגרתיים.


דוגמה אחת להשקעות מהסוג האמור היא מה שקרוי הלוואות P2P – הלוואות בין אישיות, נושאות ריבית, שלא באמצעות מוסדות פיננסיים אלא הלוואות פרטיות. במאמר שלפניכם נביא הסבר נרחב וממצה על הנושא ועל הפוטנציאל הטמון בהשקעות כאמור.

מה זה בדיוק השקעות אלטרנטיביות? מה הביא להתעוררות והתחזקות התחום בעולם בכלל ובישראל בפרט? אילו סוגי השקעות אלטרנטיביות קיימים? מי יכול ולמי מתאים להיכנס לתחום? מה הסיכונים הכרוכים בהשקעות אלה? כל התשובות – בהמשך המאמר. 

השקעות אלטרנטיביות – מה זה בעצם?

כשמדברים על השקעות במובן הסטנדרטי והמוכר שלהן, מדברים בדרך כלל על השקעה באפיקים סולידיים, כאשר המטרה היא למצוא השקעות שיניבו את התמורה הגבוהה ביותר באפשרית, תוך נטילת הסיכון הנמוך ביותר האפשרי. דא עקה, שככל שהסיכונים שהמשקיעים נוטים ליטול על עצמם הם נמוכים יותר, כך התשואה האפשרית תהיה גם כן נמוכה יותר.


אין כמעט אפשרות לקבל תשואות גבוהות בסיכונים נמוכים עם זאת, משקיעים שונים, בדרך כלל מוסדיים, למדו לחפש ולמצוא אפיקי השקעה שונים מהמקובל, המגדילים את הסיכויים לרווחים גבוהים ביחס להשקעה. לרוב מדובר באפיקי השקעה פחות מוכרים, פחות מוסדרים וכאלה הדורשים מידה רבה של תושייה ומקצועיות כשמשקיעים בהם.


עד לפני כעשור, ואף פחות מכך, מי שהשקיע בתחומים ובאופן האמורים, היו גופים פיננסיים גדולים. השקעות כאלה הגדילו את הרווחים שלהם, תוך שהסיכונים שהם נטלו על עצמום היו נמוכים יחסית. בשנים האחרונות, תחומי ההשקעה המדוברים נפתחו בפני כלל המשקיעים. זאת באמצעות קרנות מיוחדות או גופי השקעה שונים, שמקבלים השקעות גם ממשקיעים בסכומים קטנים, וממנפים אותם לטובת השקעות אלטרנטיביות איכותיות ורווחיות. 


באילו תחומים פועלות קרנות של השקעות אלטרנטיביות?

למרות שהביטוי השקעות אלטרנטיביות הוא יומרני במקצת, הרי שבפועל תחומי הפעילות של הקרנות דומים או משיקים לתחומי הפעילות העיקריים בתחום הפיננסי והכלכלי. להלן כמה סוגים אפשריים של השקעות אלטרנטיביות איכותיות: 


הלוואות P2P

הלוואות P2P הן הלוואות בין אישיות, למגוון רחב של צרכים. הלוואות כאלה ניתנות לרוב למי שאינם יכולים, או אינם מעוניינים לפנות לגופים בנקאיים או גופים פיננסיים אחרים לקבלת הלוואה. קרנות העוסקות בתחום, מעניקות הלוואות בין אישיות, למי שפונה אליהן. הקרנות הללו עושות שימוש בכספים של משקיעים, והופכות אותם בעצם למנוף פיננסי איכותי. עבור המשקיעים, מדובר בהגדלה משמעותית של הרווח הפוטנציאלי, הרבה מעבר למה שנותנות האג"ח, ובוודאי הרבה יותר ממה שניתן לקבל בפיקדונות בבנקים. זאת, תוך הקטנת הסיכון וקבלת ערובות מהלווים להחזר ההלוואה. 


קרנות נדל"ן

מדובר בקרנות שמשקיעות בנדל"ן מניב. עם נכסי הנדל"ן מהסוג הזה ניתן למנות בנייני משרדים או בנייני מגורים באזורים נחשבים, מרכזים לוגיסטיים וכיוצא באלה. הקרנות נעזרות בכספי המשקיעים ורוכשות את הנכסים הללו. שכר הדירה שמתקבל, מתחלק בין כלל המשקיעים ומהווה בעצם את התשואה עבור ההשקעה. 


קרנות חוב

העלייה בסיכונים בתחום המשכנתאות, גורמת לבנקים ולגופים פיננסיים אחרים להפחית את הפעילות בתחום. מנגד, הדרישה למשכנתאות והלוואות איננה פוחתת. קרנות המתמחות בתחום השקעות אלטרנטיביות פועלות גם בתחומים הללו, ומבטיחות את החזרי ההלוואות באמצעים המקובלים – קרי רישום הערת אזהרה בטאבו או ברמ"י ודרישה לביטוח משכנתא כמקובל בבנקים. מבחינת המשקיעים מדובר ברווחים גבוהים, תוך הקטנה משמעותית של הסיכונים. 


השקעה בתשתיות

השקעה במיזמי תשתית, מאפשרות למשקיעים גם ליהנות מהרווחים שהם יגזרו בסוף הדרך. דוגמאות לבניית תשתיות הן כבישי אגרה, התפלת מים, טיהור שפכים או תחנות כוח סולאריות. בארץ התחום עדיין לא מוסדר, אבל קרנות כאלה פעילות ומשקיעות לרוב כספים בחו"ל. יש סבירות גבוהה שהשקעות מהסוג האמור תיפתחנה לציבור הרחב גם בישראל בשנים הקרובות.  


משכנתא מדרגה שנייה

הלוואת משכנתא מדרגה שנייה היא השקעה נושאת רווחים בסיכון נמוך יחסית. מדובר במשכנתא לכל דבר, שניתנת למי שכבר יש לו משכנתא על נכס נדל"ן ממושכן. לטובת המלווים במשכנתא כזאת נרשמת גם כן הערת אזהרה בטאבו או ברשות מקרקעי ישראל, ואולם הערת האזהרה היא מדרגה שנייה, וקודמים להם מי שנתנו את המשכנתא הראשונה. 


בשורות לעיל הבאנו רק מספר מצומצם של דוגמאות, על מנת להבהיר לקורא את הפוטנציאל העצום הטמון בהשקעות האלטרנטיביות. קרנות המתמחות בתחום מייצרות כבר היום עבור המשקיעים רווחים נאים, תמורת השקעה בסכומים לא גבוהים ותוך נטילת סיכון נמוך יחסית לפוטנציאל הרווחים. 


למי נועד התחום של השקעות אלטרנטיביות?

בתחום של השקעות אלטרנטיביות נועד לבעלי הון, המעוניינים להשיג באמצעותו תשואה עודפת על ביצועי השוק, לאורך זמן. בדרך כלל, השקעות אלטרנטיביות אינן אפשריות ואינן מייצרות רווחים, למי שמעוניין להשיג תשואות בתוך זמן קצר.


כך למשל, סוחרים יומיים בשוק ההון אינם נמנים עם הלקוחות הפוטנציאליים של ההשקעות האלטרנטיביות. אין זאת אומרת שבאסטרטגיה נכונה לא ניתן לייצר רווחים במסחר תוך יומי. עם זאת, מי שנוקט באסטרטגיה כזאת, לא יכול לפעול בתחום ההשקעות האלטרנטיביות. 


לקוחות פרטיים בעלי הון

כאשר יש ברשות משקיע פוטנציאלי הון המיועד להשקעה, הוא יחפש בדרך כלל את האפיק המתאים והנכון עבורו. לקוחות שיכולים להשקיע את ההון העומד לרשותם לאורך זמן, בידיעה שהתשואות תהיינה איכותיות אבל לא תגענה בתוך ימים או אפילו שבועות, הם בדיוק המשקיעים שיכולים להרוויח באמצעות השקעות אלטרנטיביות איכותיות. 


חוסכים לקראת פרישה

מי שחוסך לקראת הפרישה, הוא למעשה גם כן סוג של בעל הון המיועד להשקעה. עם זאת, אדם כזה איננו סומך בהכרח על קרן הפנסיה, אלא על ההון שצבר לאורך הפעילות האישית הו העסקית שלו. 

 

אסטרטגיות אלטרנטיביות להשקעה בניירות ערך

מי שמשקיע בניירות ערל, בוחר מניה או נייר ערך, רוכש אותו וממתין להזדמנות למכור אותו ברווח. עם זאת, השקעה בניירות ערך יכולה להתבצע גם באמצעות אסטרטגיות נוספות. עם האסטרטגיות הללו ניתן למנות רכישת סחורות, וכן רכישת אופציות. בנוסף, רכישה או מכירה בחסר (אסטרטגיית לונג / שורט) יכולה גם היא להיות חלק מהשקעה אלטרנטיבית. עם זאת, אסטרטגיות כאלה דורשות התמחות, ומתבצעת באמצעות קרנות ייחודיות. 


בדרך כלל, מדובר בלקוחות מתוחכמים, בעלי יכולת פיננסית, שאפשר להציע להם מוצרים פיננסיים או השקעות אלטרנטיביות איכותיות, שתייצרנה רווחים לכל הצדדים המעורבים. לדוגמה – לקוחות המעוניינים להלוות כספים למשכנתא נוספת (משכנתא בדרגה שנייה), שתישאנה ריבית נאותה ותייצרנה רווחים לאורך זמן.  


יש לנו הצעות מעולות להשקעות אלטרנטיביות!

שלחו לנו את הפרטים שלכם ואחד מהמומחים שלנו יחזור אליכם

בשליחת טופס הנך מאשר את תנאי התקנון

שליחה

איך מתבצעות בפועל השקעות אלטרנטיביות?

על מנת להיכנס לתחום של השקעות אלטרנטיביות, יש תילה לקבוע את גבולות ההשקעה.  


כמה להשקיע

מי שנכנס לתחום של השקעות אלטרנטיביות איננו מזניח בהכרח השקעות אחרות. עם זאת, משקיע כזה קובע מראש את הסכום שיופנה להשקעות מהסוג האמור. זאת, כיוון שהשקעות כאלה אינן השקעות לטווח הקצר, ונדרשת סבלנות, יחד עם אורך רוח, בהתנהלות. התנהלות תזזיתית היא התכונה הפחות נחוצה למי שנכנס לתחום ההשקעות האלטרנטיביות. 


באיזה תחום להשקיע

בחירת תמהיל ההשקעה היא הדבר הבא שצריך להתבצע. כל משקיע בוחר את התחום הקרוב לליבו, או את ההשקעה שעשויה להניב עבורו את הרווחים הגבוהים ביותר. בחירת התחום היא עניין של אמון, בשילוב עם היכרות או הבנה בתחום המדובר. 

 

טווח הזמן להשקעה

כבר הוזכרה לעיל העובדה שהשקעות אלטרנטיביות הן לרוב לטווח הבינוני והארוך. מי שבוחר להיכנס לתחום, חייב להגדיר מראש את טווח הזמן שאחריו הוא יוכל למשוך את ההשקעה. תחום ההשקעה והאופי שלה נגזרים מטווח הזמן כאמור. למשל – הלוואת משכנתא מדרגה שנייה לא מתאימה למי שמעוניין למשוך את ההשקעה בתוך כמה חודשים. 


אז מה צריך לעשות?

אם וכאשר תחליטו להיכנס לתחום של השקעות אלטרנטיביות, הדבר החשוב ביותר הוא לקבל את ההחלטה בצורה מושכלת, ולא בעקבות גחמה רגעית. כאמור, מדובר בתחום רחב, שבשורות לעיל נמנה רק חלק מזערי ממנו. מומלץ, בדרך להשקעה נבונה, להתייעץ עם בעלי מקצוע המתמחים בתחום, ויכולים לסייע ולכוון את המשקיע.


אחרי שהגדרתם את הסכום העומד לרשותכם, את טווח הזמן להשקעה ואת רמת הסיכון שאתם מעוניינים לקחת על עצמכם, הדבר הבא הוא לבחור בשום שכך אל התחום, המיזם או האפיק שבו תהיו מעוניינים להשקיע.

בחירת התחום מתבצעת אחרי בחינת המרכיבים כדלקמן: 


הבנת ההתנהלות

חשוב שהמשקיע יבין את ההתנהלות בתחום שבו בחר להשקיע את כספו. 

 

איך נוצרים הרווחים באמצעות ההשקעה?

חשוב ללמוד את הקונספט ואת האופן שבו ההשקעה מייצרת רווחים. למשל, כשמדובר בהלוואת משכנתא מדרגה שנייה, חשוב להכיר את הפרוצדורה, ולהבין שהחזרי ההלוואה התקופתיים כוללים קרן וריבית. אמנם המשקיע לא מבצע בפועל את ההלוואה, אבל עדיין חשוב להבין איך זה קורה. 


מתי ואיך ניתן למשוך את הרווחים?

גם כאן, המשקעה צריך לדעת שכאשר הוא בוחר תחום מסוים של השקעות אלטרנטיביות בוא משקיע את הכסף לתקופת זמן בינונית, ולעיתים גם ארוכה. חשוב לדעת איך בדיוק מתקבלים הרווחים ומתי. 


מהי התשואה הצפויה בהשקעה?

גם כאן, יש להיות מוכנים ולדעת פחות או יותר את התשואה. זאת, על מנת שלא להתאכזב ולא לצפות ליותר ממה שאכן אפשר לקבל. בנוסף, גם השקעות אלטרנטיביות כרוכות בסיכון, וגם כאן, ככל שרמת הסיכון עולה, כך התשואה הפוטנציאלית יכולה גם היא לעלות. 


מהו טווח הזמן שבו לא ניתן יהיה למשוך את מלוא סכום ההשקעה מרגע שהושקע?

שוב, חשוב להבין שמדובר בטווח זמן שאיננו קצר. אם המשקיע חושב שיזדקק לכסף מוקדם יותר, הוא פשוט צריך להימנע מההשקעה, ולבחור תחום מתאים יותר. 


האם יש מיסוי על הרווחים ומה גובה המס? חשוב להבין שרווח המיוצר באמצעות השקעה ובכלל, כרוך מן הסתם בתשלומי מיסים למדינת ישראל. לכן חשוב להבין את ההיבט הזה ולקחת אותו בחשבון.  


השקעות אלטרנטיביות – סיכון מחושב, שיכול להניב תשואה משמעותית

בשורות לעיל סקרנו את ההיבטים השונים של השקעות אלטרנטיביות איכותיות. בתקופה שבה שוק המניות תזזיתי והעתיד לא ברור, ובתקופה של בוקה ומבולקה במערכת הפיננסית בכלל, דווקא ההשקעות האלטרנטיביות עשויות להפוך לעוגן של ביטחון ויציבות.


כשמאן דהו נכנס לתחום הזה, הוא לרוב ממלא את תפקיד המלווה, או לחילופין את תפקיד המשקיע. בחירה נכונה של הגוף שבאמצעותו מתבצעת ההשקעה, עשויה להניב בטווח הבינוני והארוך רווחים נאים. מנגד, השקעה פזיזה יכולה לגרום גם לא מעט הפסדים. לכן, ההמלצה החד משמעית שלנו כאן היא לבחור בשום שכן הן את סוג ההשקעה האלטרנטיבית מצב אחד, והן את הגוף שבאמצעותו היא תתבצע מצד שני.