קופות גמל להשקעה - המדריך המקיף

כל מה שצריך לדעת על קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה השוואה בין המומלצות ביותר [מעודכן 2024]

לרשימה המלאה

איך אנחנו מסקרים קופות גמל להשקעה

את קופות הגמל אספנו עבורכם לאחר סקר שוק של בתי השקעות מובילים בארץ. אנחנו אוספים נתונים מאתרים רשמיים של החברות ומביאים לכם את פרטי המידע הרלוונטיים ביותר להשוואה יעילה בין האפשרויות הקיימות בשוק, על מנת שתמצאו את קופת הגמל המשתלמת ביותר עבורכם.

כל מה שצריך לדעת על קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא אחד ממוצרי החיסכון האיכותיים והיעילים ביותר כיום. מדובר בקופת גמל אשר הכספים בה נזילים, וניתן למשוך אותם בכל רגע נתון.

 

מהי בעצם קופת גמל להשקעה ומי יכול לפתוח קופה כזאת? מהם המאפיינים המרכזיים שלה? האם ניתן לקבל הלוואות על חשבון קופת גמל להשקעה? מתי ואין ניתן למשוך כספים מקופת הגמל הזאת? אילו גופים פיננסיים מנהלים קופות גמל להשקעה? מה הליך ההצטרפות אליה? אילו מסלולי השקעה קיימים? האם ניתן לשנות מסלול השקעה? 


כדאי לקרוא – מדובר במוצר פיננסי איכותי שעשוי להוות תשובה הולמת למבחר המוגבל של אפיקי חיסכון איכותיים בישראל.

מה זה בעצם קופת גמל להשקעה ולמי היא מיועדת?

קופת גמל להשקעה היא, אפיק או מוצר חיסכון, שהמטרה שלו היא לייצר תשואות איכותיות עבור מי שמפקיד כספים לקופה הזאת. אפיק ההשקעה הזה מיועד לכל מי שמעוניין, אבל אוכלוסיית היעד שלו, בעת התכנון, הייתה אנשים מבוגרים או בגיל העמידה, שיש להם בחשבון הבנק סכומי כסף כאלה ואחרים, אשר נושאים ריביות נמוכות ואינם מניבים למעשה כל הכנסה.

 

בנוסף, החיסכון הזה מיועד לאנשים שאין ברשותם חיסכון פנסיוני, או החיסכון הפנסיוני שלהם הוא לא מספיק. אנשים כאלה עשויים למצוא עניין ביצירת אפיק חיסכון חדש, שיכול להוות תחליף לחיסכון פנסיוני. למרות היותה של קופת גמל להשקעה אפיק חיסכון משתלם, כל כספי הקופה נשארים ברשות החוסך, ומה שנותר מהם אחרי מותו עובר ליורשים במלואו. קיימות שתי דרכים להפקדת כספים בקופת הגמל כאמור:

 

הפקדה שנתית

ניתן להפקיד לקופת הגמל להשקעה בכל שנה, הפקדה חד פעמים בסכום שלא יעלה על כ-72,600 שקלים חדשים לשנה, נכון ל-2022. 


הפקדה חודשית

ניתן לבצע הפקדה חודשית של כ-6,500 ₪ לכל היותר, שיצטברו לסך המקסימום האפשרי להפקדה בקופת הגמל להשקעה. בכל שנה מתעדכן סכום ההפקדה המרבי.

 

כמו כן, ניתן לשלב בין שתי צורות ההפקדה, ובלבד שהסכום שיופקד בסוף השנה לא יחרוג מסכום ההפקדה השנתי המרבי, המתעדכן מדי שנה. כאמור, כל אחד יכול להפקיד בקופת הגמל להשקעה.

מהן המגבלות על קופת הגמל להשקעה?

קיימות שתי מגבלות לקופת הגמל להשקעה. המגבלה הראשונה היא סכום ההפקדה המרבי, והגבלה השנייה היא תשלום מס על הרווחים, אם כספי החיסכון נמשכים מקופת הגמל להשקעה לפני הגיע החוסך לגיל 60.

 

סכום ההפקדה המרבי עומד, כאמור, על כ-72,600 שקלים לשנה בקירוב, ולא ניתן להפקיד סכום גבוה מכך. מי שבכל זאת מעוניין לפזר סיכונים, יכול לפתוח שתי קופות גמל, אבל סכום ההפקדה המצטבר לא יכול להיות יותר מאשר 72,616.5 ₪ בשנה, נכון לשנת 2022. סכום ההפקדה השנתי המרבי משתנה, ובכל שנה יש להתעדכן בסכום ההפקדה השנתי המרבי החדש. 


נוסף על מגבלת סכום ההפקדה השנתי, משיכת כספים, חלקית או מלאה, מקופת הגמל להשקעה, חייבת במס על הרווחים הריאליים המצטברים, בגובה 25%. הרווח הריאלי הוא הרווח, בניכוי עליות המדד לאורך תקופת החיסכון. יחד עם זאת, חשוב להדגיש בנקודה הזאת כי מגבלת סכום החיכון חלה על קופות גמל להשקעה. מי שמעוניין בכך, יכול לפקיד כספים בפוליסות חיסכון אחרות, אם יש ברשותו כספים נזילים שנמצאים בפיקדונות או מושקעים באפיקי חיסכון המניבים ריביות או תשואות נמוכות.

מה המאפיינים החשובים של קופת גמל להשקעה?

המאפיין העיקרי, והחשוב ביותר, של קופת גמל להשקעה, הוא האפשרות של חוסכים בכל גיל, לייצר לעצמם אפיק השקעה שעשויה להשיא תשואות גבוהות משמעותית ביחס לאפיקי חיסכון סטנדרטיים. בהמשך המאמר נביא דוגמאות של תשואות קופת גמל להשקעה אשר ימחישו את הפוטנציאל הגלום בהן.

 

גמישות באופן ההפקדה

מאפיין חשוב של קופת גמל להשקעה הינו הגמישות באופן ההפקדה לקופת הגמל. ניתן להפקיד סכום אחד גדול בהפקדה שנתית אחת, או לחלק את ההפקדה כאמור להפקדות חודשיות. כמו כן, ניתן לשלב בין שתי צורות ההפקדה – להפקיד חלק מהסכום השנתי המרבי בסכום אחד, ואת השאר בהפקדות חודשיות, באמצעות הוראת קבע או הפקדות עצמאיות מעת לעת.


גמישות בבחירת מסלול ההשקעה

כלל הגופים המנהלים את וכפות הגמל להשקעה, מציעות לחוסכים את האפשרות לבחור את מסלול ההשקעה המועדף עליהם. הם יכולים לבחור את המסלול הסולידי – מסלול שבו הרווחים נמוכים, אבל גם הסיכונים המוכים בהתאמה, לחילופים, ניתן לבחור במסלול בסיכון גבוה – מסלול שבו פוטנציאל הרווחים גבוה, שמגלם גם סיכון גבוה לירידות, אם שערי המניות בבורסה ירדו. ניתן גם לבחור את מידת הסיכון בהשקעה, בסקלה שבין השקעה מלאה במניות, או השקעה באג"ח. לדוגמה – ניתן לבחור 40% אג"ח ו-60% מניות, 30% אג"ח ו*70% מניות, או מסלול של מניות בלבד או אג"ח בלבד.


אפשרות לשנות מסלול השקעה בכל עת

מי שיש ברשותו קופת גמל להשקעה יכול לשנות בכל עת את מסלול ההשקעה, ולהגדיל או להקטין את החשיפה למניות ולסיכונים. יחד עם זאת, ההמלצה החד משמעית שלנו כאן, היא להתייעץ עם איש מקצוע, לפני ביצוע השינויים ובמקרים שבהם יש טלטלות חזקות בבורסה. 


השקעה לטווח ארוך

חשוב לחזור ולהדגיש כי קופת גמל להשקעה הי השקעה לטווח ארוך. לכן, גם ההתנהלות של החוסכים צריכה להיות בהתאם. ככל שעולה הגיל, ייתכן שיהיה כדאי להקטין את הסיכונים בקופת הגמל. אבל גם כאן, כדאי להתייעץ אם איש מקצוע.


תחליף הולם לתוכניות חיסכון והשקעה בפק"מ

קופת הגמל להשקעה מהווה תחליף טוב באופן משמעותי מתוכניות חיסכון בנקאיות, או פיקדונות למיניהם, שהתשואה שלהם איננה גבוהה, בעיקר בתקופה של ריביות נמוכות. גם בימים אלה, אחרי העלאות הריבית של בנק ישראל, הריביות על פיקדונות הן נמוכות משמעותית מהרווחים אשר קופת גמל להשקעה יכולה לייצר.


פטור מתשלום מס על משיכת קצבה

מי שבוחר למשוך את הכספים מקופת גמל להשקעה בצורת קצבה חודשית, ייהנה מפטור ממס הכנסה על הרווחים, אם הוא מעל גיל 60. 


 למרות האמור לעיל, חשוב להדגיש כי קופת גמל להשקעה אינן משקיעות את הכסף, חלקו או כולו, באג"ח מיועדות, כמו קרנות הפנסיה. עם זאת, ניהול נכון וחכם של הקופה עשוי להניב לחוסכים רווחים נאים. 

לפי ספק

אלטשולר שחם

5

הפניקס

9

הראל חברה לביטוח

7

כלל

7

מיטב דש

8

ילין לפידות

5

אינפיניטי

1