קופת גמל - כל המידע העדכני

הכירו את קופות הגמל הטובות ביותר

קופות גמל מומלצות לשנת 2024

לרשימה המלאה

איך אנחנו מסקרים קופות גמל

את קופות הגמל אספנו עבורכם לאחר סקר שוק של בתי השקעות מובילים בארץ. אנחנו אוספים נתונים מאתרים רשמיים של החברות ומביאים לכם את פרטי המידע הרלוונטיים ביותר להשוואה יעילה בין האפשרויות הקיימות בשוק, על מנת שתמצאו את קופת הגמל המשתלמת ביותר עבורכם.

הכל על קופות גמל

אחד מאפיקי ההשקעה היותר מוכרים והיותר מעניינים הוא השקעה בקופת גמל, בדגש על קופת גמל להשקעה. מדובר באפיק השקעה לטווח הבינוני והארוך, אשר מאפשר למשקיע להפוך אותו לסוג של השקעה פנסיונית. מי שעשוי להפיק תועלת מרובה משימוש באפיק ההשקעה הזה הוא מי שלרשותו לא עומדת קרן פנסיה מסוגרת, אבל מצד שני יש ברשותו סכום כסף משמעותי שאותו הוא מעוניין להפוך לאפיק השקעה לפנסיה.


בשורות להלן נעסוק בהרחבה בנושא, והבהיר את החשיבות הרבה שלו. מה זה בעצם קופת גמל? מה היתרונות ומה החסרונות שלה מול כלי השקעה אחרים? איך משקיעים בקופת גמל? למי מומלץ להשקיע בקופת גמל? אילו היבטים פרקטיים של מיסוי קיימים בקופת הקמל ואילו יתרונות גלומים בה מהבחינה הזאת? כיצד אפשר לנייד קופות גמל בין חברות שונות? כדאי לקרוא – מדובר באפיק השקעה מעניין המעניק מגוון רחב של הזדמנויות למשקיע.

מה זה קופת גמל?

קופת גמל היא למעשה סוג של תוכנית חיסכון, המשלבת בתוכה גם אפשרות להשקעה. במשך עשורים, עד לסוף העשור הראשון של המילניום הנוכחי, היתה קופת הגמל אפיק השקעה לטווח הבינוני עם תשואות נאות. היה ניתן להשקיע בקופת גמל סכומים חד פעמיים, שהיו ניתנים לפדיון בתום תקופת החיסכון, תוך מימוש הרווחים ללא תשלום מס.


מנגד, קופת הגמל היתה סגורה למשך תקופה ארוכה יחסית, ללא אפשרות לפדיון. באותה התקופה נערכו רפורמות משמעותיות בתחומי החיסכון והפנסיה, שנבעו בעיקר מההבנה שלחלק משמעותי מכלל האוכלוסייה אין קרן פנסיה. מצד אחד, חוקק חוק פנסיה חובה, המחייב כל מעיק להפקיד עבור כל מועסק סכומים לקרן הפנסיה שלו. מצד שני, קברניטי הכלכלה חיפשו דרך לייצר גם עבור מי שאין ברשותם קרן פנסיה, או שקרן הפנסיה שלהם קטנה, אפשרות לייצר לעצמם הכנסה בתקופת הפנסיה.

אחד הפתרונות היותר מוצלחים לצורך העניין, היתה האפשרות להפקיד כספים בקופת גמל להשקעה, תוך אפשרות להפוך את קופת הקמל לקרן פנסיה הלכה למעשה, ולמשוך את הכסף בצורת קצבה חודשית.


נכון להיום, ניתן להפקיד כספים לקופת גמל בשני מסלולים עיקריים:


קופת גמל לא משלמת לקצבה

מדובר בקופת גמל שממנה לא ניתן למשוך כספים, למעט כספים שהופנו מלכתחילה לטובת פיצויים. במידה רבה, הפקדה לקופת גמל מהסוג הזה דומה להפקדה לקטן פנסיה. אולם בשונה מקרנות הפנסיה הייעודיות, הפקדה לקופת גמל איננה מזכה את המפקיד להטבות במצבים כגון אובדן כושר עבודה, נכות וכיוצא באלה מצבים ייחודיים. יחד עם זאת, בהגיע החוסך או החוסכת לגיל הפנסיה, אפשר למשוך כספים מקופת הגמל בצורת קצבה חודשית.


קופת גמל משלמת לקצבה

קופת גמל שניתן למשוך ממנה את כל הכספים שהופקדו, הן בצורת קצבה והן בצורת משיכה כסכום חד פעמי. במשיכה בסכום חד פעמי ישלם העמיק מס על הרווחים שהצטברו בקופה במשיכה בצורת קצבה, אם לחוסך מלאו יותר משישים שנה, לא ישלם החוסך מס על הרווחים. בנוסף, החוסך יכול לבחור את רופי ההשקעה ומידת הסיכון של הכספים שהוא הפקיד בקופת הגמל.


למעשה, השינוי העיקרי בקופת הגמל טמון בשינוי הייעוד שלה. מחיסון לטווח הבינוני, שניתן למשיכה בסכום חד פעמי, הפכה קופת הגמל לאחד מאפיקי החיסכון הפנסיוני היותר מקובלים.

היתרונות של קופת גמל מול אפיקי השקעה אחרים

השקעה בקופת גמל, כמו בכל אפיק השקעה אחר, נושאת בחובה יתרונות משמעותיים עבור המשקיע. בשורות להלן נסקור בהרחבה את היתרונות של השקעה בקופת גמל.


חיסכון אישי

כל אחד יכול לפתוח קופת גמל לאדם אחר. עם זאת, מרגע פתיחת החיסכון, אך ורק האדם שעבורו נפתחה הקופה יכול למשוך ממנו כספים ולבצע בו פעולות שונות. בין השאר – שינוי אפיק השקעה, הגדלה או הקטנה של ההפקדה. הורים שפותחים קופת גמל להשקעה עבור הילדים שלהם, יכולים עם השנים לצבור בה סכומי כסף נכבדים, שיהיו נזילים או יהפכו לקרן פנסיונית, בהתאם להעדפות של מי שעבורו הופקדו הכספים.


נזילות

בקופת גמל שמוגדרת קופת גמל משלמת לקצבה, ניתן למשוך את הכספים המופקדים בכל עת. מדובר בזכות הן של מי שהכספים רשומים על שמו והן של היורשים שלו, למשוך את כל הכספים שהצטברו בקופה.


גמישות באופן החיסכון

ניתן לחסוך הן באמצעות הפקדה חודשית והן באמצעות הפקדה של סכום חד פעמים. אפשר, כמובן, גם לשלב בין שתי צורות ההפקדה. עם זאת, הסכום שאותו ניתן להפקיד בכל שנה, ואשר הרווחים עליו יהיו פטורים ממס הוא מוגבל. נכון למועד כתיבת שורות אלה, ,סכום ההפקדה המרבי עומד על 72,616 ₪ לשנה.


בחירת מסלול השקעה

המפקיד יכול לבחור את מסלול ההשקעה המועדף עליו. מדובר בעיקר ברמת הסיכון במסלול מצד אחד, ובהגדלה או הקטנה של הסיכויים לרווחים מצד שני.


המרת החיסכון לקצבה

חוסכים המעוניינים בכך יכולים להמיר את הקצבה הצבורה לזכותם לקצבה חודשית. מגיל שישים ואילך, הקצבה החודשית תהיה פטורה לחלוטין ממס.


כפי שכבר נאמר לעיל קופת גמל, בדגש על קופת גמל להשקעה, מהווה מסלול חלופי לחיסכון הפנסיוני, וכזה שעשוי להעניק למפקיד הכנסה חודשית קבועה לכל החיים. מדובר בעיקר במי שאין ברשותו קרן פנסיה פעילה, או במי שמעוניין לייצר לעצמו תוספת הכנסה.