ניהול תיקי השקעות - מתי כדאי להיעזר באנשי מקצוע?

תיק השקעות מנוהל או עצמאי? כאן תמצאו את המדריך המלא לניהול תיק ההשקעות שלכם. תוכלו להשוות בין האפשרויות הקיימות ולמצוא את המשתלמת ביותר עבורכם.

איך אנחנו מסקרים מנהלי תיקי השקעות

את שירותי הניהול אספנו עבורכם לאחר סקר שוק של בתי השקעות מובילים בארץ. אנחנו אוספים נתונים מאתרים רשמיים של החברות ומביאים לכם את פרטי המידע הרלוונטיים ביותר להשוואה יעילה בין מנהלי תיקי ההשקעות הקיימים בשוק, על מנת שתמצאו את הדרך המשתלמת ביותר לניהול תיק ההשקעות שלכם.

ניהול תיקי השקעות - מתי כדאי להיעזר באנשי מקצוע?

לא אחת קורה שברשותו של מאן דהו, מצויים כספים שנצברו אצלו בדרכים שונות ובזמנים שונים, אשר שוכבים בחשבון הבנק ולמעשה אינם מייצרים כל הכנסה. בעבר, הנוהג היה להפקיד את הכספים הללו בפיקדונות נושאי ריבית. גם אם הריבית לא השיגה את האינפלציה, עדיין נוסף ערך כל שהוא לכסף.


הריביות הנמוכות של השנים האחרונות הפכו גם את הפיקדונות השקליים לבלתי רלבנטיים, גם אחרי העלאות הריבית האחרונות.

ואולם מי שיש ברשותו סכומי כסף כאמור, עשוי לגלות כי השקעה של הכסף במכשירים פיננסיים שונים, עשויה לא רק לשמר את הערך של הכסף, אלא אפילו להניב רווחים. זאת באמצעות פתיחת תיק השקעות, ושכירת השירותים של יועץ השקעות, משווק השקעות או מי שמתמחה בנושא ניהול תיק השקעות.


מה זה בעצם תיק השקעות? מה בין תיק השקעות מנוהל לבין תיק השקעות עצמאי? מתי כדאי לשקול את הנושא של ניהול תיקים באמצעות אנשי מקצוע, ולא לנהל את ההשקעות באופן עצמאי? כדאי לקרוא – המאמר שלפניך יעשה לך סדר ובו יוסברו בצורה ברורה מונחים שונים, שעשויים לסייע בקבלת החלטה מושכלת באשר לאופן ההשקעה.  

תיק השקעות – מה זה ולמה חשוב לבנות תיק השקעות איכותי?

תיק השקעות הוא למעשה חשבון השקעות, שבו משולבים נכסים מסוגים שונים. עם הנכסים הללו ניתן למנות ניירות ערך שונים, קרנות נאמנות וכן השקעה באפיקי השקעה אחרים, ברמות שונות של סיכון פיננסי.


המטרה של תיק השקעות היא לייצר רווחים עבור המשקיע מצד אחד, אבל להקטין עד כמה שניתן את הסיכונים להון המושקע בתיק ההשקעות מצד שני. הרכב הנכסים בתיק משקף בדרך כלל את ההעדפות של המשקיע.

ככל שהבעלים של תיק ההשקעות נוטה להגדיל את הסיכונים, כך המבנה של הנכסים ואפיקי ההשקעה בתיק ישקף את הנטייה הזאת. ככל שאותו הבעלים יהיה מעוניין להגביל את הסיכונים, כך החשיפה של תיק ההשקעות שלו למכשירים פיננסיים בסיכון גבוה תפחת, ואף תופסק לחלוטין אם המשקיע יבחר לעשות כן.


החשיבות של ניהול תיק השקעות טמונה בעובדה שאיש המקצוע המנהל את התיק מודע להעדפות של בעל התיק מצד אחד, ומצד שני מכיר היטב את שוק ניירות הערך, כך שיוכל למצוא עבור המשקיע את הנכסים הפיננסיים המתאימים ביותר עבורו.


בדרך כלל, לאורך זמן, תיק השקעות מנוהל עשוי להניב למשקיע רווחים נאים. יחד עם זאת, חשוב לבחור בשום שכל את מנהל תיק ההשקעות. ניהול תיקים חובבני או רשלני, עלול לגרום להפסדים לא רצויים, או להקטנה משמעותית של הרווחים יחסית לאלה שניהול מקצועי יותר היה עשוי להניב. 

תיק השקעות מנוהל, תיק השקעות עצמאי ומה שביניהם

כאשר אדם מעוניין להשקיע, הוא צריך לבנות תיק השקעות, שכאמור ישקף את הרצונות ואת ההעדפות שלו. ככל שסכום ההשקעה הוא גבוה יותר, כך הצורך בקבלת ייעוץ בדרך לבניית תיק השקעות גם הוא יהיה משמעותי יותר.


למעשה, ישנם שלושה בעלי מקצוע, שכל אחד מהם רשאי לייעץ או לנהל תיק השקעות: 


יועץ השקעות

יועץ השקעות הוא בעל מקצוע המורשה על פי חוק לייעץ בנושא השקעות בניירות ערך ובמכשירים פיננסיים אחרים. היועץ הוא אדם אובייקטיבי, שאין לו שום אינטרסים זרים בבואו לייעץ ללקוח. אינטרסים זרים, פירושם קשר לחברת השקעות, בנק או גוף פיננסי אחר, שמקודם על ידו. ככל שיעץ ההשקעות איננו מייצג ואיננו מקדם שום גוף פיננסי, הרי שהייעוץ שלו הוא אובייקטיבי. עם זאת, חשוב לציין בהקשה הזאת שמדובר בייעוץ, ואת ההחלטה מה בדיוק לעשות עם הכסף מקבל בסיכומו של עניין המשקיע. 


משווק השקעות

משווק השקעות הוא אדם המוסמך על פי חוק לעסוק בייעוץ השקעות, בדומה ליועץ ההשקעות מהסעיף הקודם. עם זאת, ההבדל בין השניים הוא שמשווק השקעות קשור לנכס כזה או אחר, או לגוף כזה או אחר. קשר כזה הופך אותו בהכרח לבלתי אובייקטיבי, אלא אם כן ציין מראש באזני הלקוח שהוא משווק השקעות. כך הלקוח יכול להבין את הייעוץ בהקשר הכללי של המחויבות שיש למשווק ההשקעות. 


מנהל תיקי השקעות

מנהל תיקי השקעות הוא מי שמבצע בפועל ניהול תיק השקעות עבור הלקוח. ניהול תיק ההשקעות הוא מעבר לייעוץ גרידא, ומנהל התיקים רשאי לפעול בשם הלקוח, בהתאם להרשאה שניתנה לו. שיקול הדעת המופעל הוא של מנהל ההשקעות, במטרה לנסות ולהגדיל ככל שניתן את הרווחים בתיק למען הלקוח.

תיק השקעות מנוהל שייך, אם כן, ללקוח, אבל מנוהל בפועל על ידי מנהל התיקים. ההיסטוריה מוכיחה כי ניהול תיקים מקצועי ומיומן משיא רווחים נאים למשקיעים, בטווח הזמן הבינוני והארוך ולרוב גם בטווח הקצר. 


חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות ובניהול תיקי השקעות, הוא החוק המסדיר הן את נושא הייעוץ והן את הנושא של ניהול תיקי ההשקעות. יועץ ההשקעות הוא יועץ אובייקטיבי, ואילו משווק ההשקעות הוא יועץ שמידת האובייקטיביות שלו מוגבלת. מנהל תיקי ההשקעות לעומתם הוא איש מקצוע שיכול לפעול בשם הלקוח ולנהל עבורו את ההשקעות. 


רוצים לשמוע עוד על ניהול תיק השקעות? תנו למומחים שלנו לעזור

שלחו לנו את הפרטים שלכם ואחד מהמומחים שלנו יחזור אליכם

בשליחת טופס הנך מאשר את תנאי התקנון

שליחה

מתי כדאי לשקול ניהול תיק השקעות על ידי איש מקצוע?

משקיעים רבים שצברו סכומי כסף גבוהים שעשויים להניב תשואה גבוהה, שוקלים לא אחת להסתייע בשירותי ניהול תיק השקעות המוצעים על ידי מנהלי תיקים שהם בעלי מקצוע מיומנים.


בדרך כלל, תיק השקעות מנוהל נושא בטווח הבינוני והארוך, תשואות טובות יותר מאלה שמצליחים משקיעים פרטיים להשיג. זאת גם אם מתייעצים מעת לעת עם יועץ השקעות או משווק השקעות מורשים.


להלן המצבים שבהם כדאי לשקול ניהול תיק השקעות מקצועי: 


חוסר זמן להתעסקות בהשקעות

ניהול תיקים עצמאי מחייב השקעה מאסיבית של זמן, תשומת לב ומחשבה בניהול ההשקעות. מי שיש לו זמן פנוי, ובנוסף יש לו הידע והניסיון הנדרשים לצורך ניהול תיק השקעות עצמאי, אכן יכול לחסוך את העמלות ולנהל את ההשקעות שלו באופן עצמאי.

מנגד, גם אם מאן דהו יודע מה לעשות ואיך להשקיע, אבל לא עומד לרשותו הפנאי המספיק, עדיף לו לנהל את תיק ההשקעות שלו באמצעות איש מקצוע.

 

חוסר ידע

יש אנשים שמבינים את המשמעות של הידע, ויודעים שבהעדר ידע, הסיכויים להרוויח בהשקעה בנירות ערך הם דלים. התייעצות מעת לעת עם יועץ או משווק השקעות, איננה מהווה חלופה לסיוע מקצועי בהשקעות.  


אחריות מקצועית

מנהל תיקי השקעות מקצועי, אחראי על הפעולות שהוא מבצע בתיק של הלקוח. אם יוכח שמנהל ההשקעות שגה, כי אז ניתן להפעיל את ביטוח האחריות המקצועית שלו. כיוון שכך, גם רמת הביטחון של המשקיע עולה, כשהוא מפקיד את הכסף שלו בידי מנהל תיק השקעות שאפשר לסמוך עליו. 


סכום מינימום להשקעה

כל בית השקעות המעסיק מנהלי תיקי השקעות, מפרסם מעת לעת את הסכום המינימלי שאותו ניתן להשקיע. מי שלא עומדים לרשותו סכומי הכסף כמתואר, חייב להסתייע ביועץ השקעות גרידא.  


ככלל, תיק השקעות מנוהל עשוי לחסוך למשקיע זמן רב, ומצד שני להניב עבורו רווחים נאים. זאת, תוך הקטנת הסיכונים. מי שיש ברשותו בסכומי הכסף המתאימים, צריך לשקול ברצינות את הנושא של ניהול תיקים באמצעות איש מקצוע. 


על מה חשוב להקפיד כשמוסרים את ניהול ההשקעות לידי מנהל תיקי השקעות?

גם אם וכאשר מחליטים למסור את ניהול תיק ההשקעות לידי איש מקצוע, חשוב לנקוט בכמה צעדים חשובים: 


בדיקת איש המקצוע

אם מדובר במנהל תיקי השקעות עצמאי, כדאי לבדוק שאכן יש בידיו ההרשאות המתאימות לנהל תיקי השקעות, ולא רק להעניק ייעוץ השקעות. אין פסול בהפניית בקשה ישירה להצגת תעודות מקצוע. 


בחירת אופי ההשקעה

חשוב ליישר קו עם יועץ ההשקעות ולהבהיר לו את אופי ההשקעה הרצוי. זאת, על מנת למנוע ממנהל התיקים ליטול סיכונים מיותרים, שלא על פי הרצון של הלקוח. מנגד, אם המשקיע חפץ בכך, מנהל התיקים יעביר את כספי ההשקעה להשקעות סולידיות מנוהלות. 


בחירת תמהיל השקעה

לעיתים, אפשר להסתייע במנהל התיקים, במטרה לבחור תמהיל השקעות שיקטין את הסיכונים או יגדיל אותם, בהתאם לצורך.  


מה חשוב לדעת על תיק השקעות מנוהל?

למרות שבדרך כלל מוסכם כי תיק השקעות מנוהל עשוי להניב תשואה טובה יותר מתיק השקעות שמנוהל באופן עצמאי, חשוב גם לדעת שלתשואות העודפות יש מחיר.


ניהול תיקי השקעות כרוך בתשלום עמלות למנהלי התיקים ולמי שמתפעלים את ההשקעה באמצעותם. רוצים לדעת עוד? חושבים להשקיע באמצעות מנהל תיקי השקעות? הגעתם למקום הנכון. צרו קשר כבר כעת ותוכלו להפוך את סכום הכסף שצברים למקור לא אכזב להכנסות.