קרן השתלמות - מידע מקיף ותשואות

ריכזנו עבורכם את המדריך השלם לקרנות השתלמות הכולל סקירה של מאות קרנות ובתי השקעות מומלצים

קרנות השתלמות מומלצות לשנת 2024

לרשימה המלאה

איך אנחנו מסקרים קרנות השתלמות

את קרנות ההשתלמות אספנו עבורכם לאחר סקר שוק של בתי השקעות מובילים בארץ. אנחנו אוספים נתונים מאתרים רשמיים של החברות ומביאים לכם את פרטי המידע הרלוונטיים ביותר להשוואה יעילה בין הקרנות הקיימות בשוק, על מנת שתמצאו את קרן ההשתלמות המשתלמת ביותר עבורכם.

קרן השתלמות - המדריך המלא

רבים מכירים את צמד המילים "קרן השתלמות". עם זאת, חלק ניכר ממי ששמעו את המושג הזה, ואפילו כאלה שיש להם קרן השתלמות פעילה, לא באמת מבינים את היתרונות הגלומים בתוכנית החיסכון המעניינת הזאת.


בשורות להלן נביא הסבר ברור ומפורט על הקרן, ועל האפשרויות הגלומות בה. בין השאר, האפשרות לקבל הלוואה מקרן השתלמות ולמצות את התועלת שהקרן הזאת יכולה להביא.

מה זה בעצם קרן השתלמות? מה היתרונות שלה ביחס לכל תוכנית חיסכון אחרת? איך אפשר לקחת הלוואה מקרן השתלמות, מה גובה ההלוואה ובאילו תנאים ניתנן לקבל אותה? למה לא למשוך את כספי הקרן? מי זכאי לקרן השתלמות? כיצד מתחלקת הפקדת הכספים לטובת קרן השתלמות? מה ההבדל בין שכיר לבין עצמאי בכל מה שנוגע להפקדה לקרן? אילו גופים פיננסיים מנהלים קרנות השתלמות? מה חשוב לדעת כשבוחרים קרן השתלמות? כדאי לקרוא – מדובר במאמר חשוב שיבהיר לקוראים את הנושא. 

קרן השתלמות – מה זה בעצם?

קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון לטווח הקצר – בינוני. תקופת החיסכון המינימלית בקרן עומדת על שש שנים, שזה אומר 72 הפקדות חודשיות. במקור, קרן ההשתלמות נועדה לסייע לחוסך במימון לימודים, השתלמויות וקורסים שונים, שהוכרו על ידי הגופים המנהלים כמזכים בגמול השתלמות.


פעם בכמה שנים, יכול היה החוסך לצאת להשתלמות, שנת לימודים אקדמית או קורס או השתלמות. המטרה היתה שיפור הרמה המקצועית והרחבת האופקים. עם השנים השתנו המטרות של החיסכון. נכון למועד כתיבת שורות אלה, מה שנשאר בפועל הוא רק השם. כיום מדובר בתוכנית חיסכון שש שנתית, שהיתרון המשמעותי ביותר שלה הינו הפטור מתשלום מס על הרווחים.

בכל תוכנית אחרת, כולל פיקדונות, שקליים, גובה המדינה מס על רווחים. אפילו על רווחי השקעות בבורסה נגבה מס על ידי המדינה. (קופת גמל להשקעה פטורה ממס, אם משיכת הכספים מתבצעת באמצעות קצבה, או אחרי גיל הפרישה). עם זאת, הקרן מהווה הון צבור לטובת החוסכים, שמאפשר להם לקחת הלוואה מקרן השתלמות בתנאים אטרקטיביים. אבל בנושא הזה נעסוק בהמשך. 

היתרונות של קרן השתלמות

היתרון המשמעותי ביותר של קרן ההשתלמות הוא, כאמור לעיל, הפטור ממס שניתן על הרווחים בקרן ההשתלמות. מדובר בסכומים משמעותיים, בעיקר בשנים שבהן התשואות הן גבוהות, כפי שקרה בשנת 2021. להלן יתרונות נוספים של הקרן: 


הפקדת המעסיק לקרן לעובד שכיר

עובד שכיר במקום עבודה שמפקיד לקרנות השתלמות, מקבל למעשה שניים עד שלושה שקלים תוספת על ההפקדה שלו. בדרך כלל, העובד יפקיד 2.5% מהשכר הקובע, ואילו המעסיק יפקיד 7.5% נוספים. המשמעות – בכל 10 חודשים מצטבר לזכות העובד בקרן סכום השווה למשכורת חודשית אחת. עם זאת, תקרת ההפקדה הפטורה ממס היא מוגבלת. עובד שכיר יכול להפקיד לקרן עבור שכר שלא יעלה על 15,715 שקלים לחודש. כל סכם מעבר לכך, לא יחושב לצורך הטבת מס. המשמעות – העובד ישלם מס הכנסה, כאלו היה הסכום הזה חלק מההכנסה שלו. 


עובד עצמאי

עובד עצמאי יכול להפקיד לקרן השתלמות, כאשר תקרת ההפקדה עומדת על 4.5% מההכנסה בשנת המס. תקרת ההכנסה שעבורה יזכה העצמאי להטבת מס, עומדת על 270,000 שקלים בשנה – 22,500 שקלים בחודש. אם בכום ההפקדה יהיה מעבר לכך, לא תהיה עבורו כל הטבת מס.

ההטבה פירושה שהעצמאי יכול לרשום את ההפקדה כהוצאה לכל דבר ועניין, מי שיפחית את תשלומי המס שלו לאותה השנה. 4.5% מסכום של 22,500 ₪ הם 1012.5 שקלים. בשנה, הסכום המצטבר עומד על 12,150שקלים, אשר יכולים להירשם כהוצאה, ולהפחית את תשלומי מס ההכנסה עבור אותה השנה בכמה מאות שקלים ואף יותר. גם שכיר יכול לזכות בהטבת מס, באמצעות תיאום מס. 


הפקדה פעם בשנה לעובד עצמאי

עובד שכיר יבצע הפקדה חודשית לקרן השתלמות, באמצעות המשכורת שלו. מנעד, עצמאי המפקיד לקרן השתלמות, יכול לעשות את זה בהפקדה חד פעמים, לא יאוחר מתום שנת הכספים שעבורה מתבצעת ההפקדה.  


דמי ניהול

דמי הניהול בקרנות ההשתלמות הם נמוכים יחסית, ועומדים על 0.7%. מדובר בדמי ניהול נמוכים, המשאירים בסף התקופה יותר כסף בידי החוסך. 


המשך הפקדה אחרי תום תקופת החיסכון

אם הגיע מועד המשיכה של הקרן, והמפקיד איננו מושך את הכספים, הם ממשיכים להצטבר בקרן ללא הפרעה. כאשר החוסך יהיה מעוניין למשוך את הכסף, הוא יוכל למשוך בבת אחת את כל הכספים שהצטברו. אם נניח הוא לא משך את הכסף במשך 12 שנה, יכו להיות שיצטברו שם יותר מאשר 100,000 שקלים.

את הסכום ניתן יהיה למשוך בסכום אחד, פטור ממס וללא כל הגבלה. לעומת זאת, מי שמושך את הכסף בתום התקופה הראשונה של שש שנים, תיפתח עבורו קרן השתלמות חדשה, שאותי הוא לא יוכל למשוך אלא אחרי שש שנים נוספות. לכן, אם מושכים קרן השתלמות, כדאי שתהיה לכך מטרה טובה. אחרת, כדאי פשוט להשאיר את הכסף בקרן. 


לפי ספק

אלטשולר שחם

1

מנורה מבטחים

1

מגדל שוקי הון

12

הראל פיננסים

13

עגור

3

קרנות השתלמות לעובדי הוראה

9

השוונו בין 6 חברות ו - 39 מוצרים!

אלטשולר שחם השתלמות כללי

קרן השתלמות מבית אלטשולר שחם במסלול כללי. התפלגות ההשקעה בקרן נקבעת בהתאם למדיניות ההשקעה של החברה.