כרטיס אשראי לילדים - מה מיוחד בו?

נערך ב-02 בפברואר 2023

Rounded avatar

משה כסיף

כתב כלכלי ותיק בפורטלים מובילים

העידן המודרני הביא איתו גם שינויים משמעותיים באופן ההתנהלות הכספית של הורים וילדים כאחד. אם עד לשנים האחרונות, הדרך היחידה לאפשר לילדים לצאת לבילוי או לקניות כאלה ואחרות היתה באמצעות מזומנים, הרי שכיום נוספה שיטה נוספת לפעולה – הענקת כרטיס אשראי נטען לילדים, אשר מאפשר להם לפעול בחופשיות רבה יותר.


בנוסף, כרטיס האשראי מאפשר להורים לעקוב בצורה טובה יותר אחרי ההתנהלות הכספית של הילדים. בשורות להלן נרחיב את היריעה ונעסוק בכל האספקטים של כרטיס אשראי נטען לילדים.

מהו בעצם כרטיס האשראי המדובר לילדים ולבני נוער? מהם היתרונות ומה החסרונות של הכרטיסים מהסוג הזה? מהו אופן הפעולה בכרטיס הללו ולמה כדאי לכל הורה לפעול באמצעות הכרטיס הזה? אילו בנקים וגופים ופיננסיים אחרים מאפשרים הנפקת כרטיס אשראי נטען לילדים? כדאי לקרוא – מדובר בנושא שכל הורה לילדים מתבגרים חייב להכיר.

צילום: אילוסטרציה

צילום: אילוסטרציה

כרטיס אשראי נטען לילדים – מה זה בעצם?

כרטיס אשראי לילדים ולבני נוער הוא למעשה אמצעי המאפשר להם להתנהל בצורה בטוחה וידידותית יותר, תוך מתן אפשרות להורים לעקוב אחרי ההתנהלות הפיננסית שלהם. בנוסף, הכרטיס מאפשר להורים להעביר מזומנים או אשראי לילדים במהירות, תוך מתן אפשרות למציאת פתרונות לבעיות פיננסיות מיידיות שמתעוררות.


אין להקל בחשיבות של האפשרות הזאת – וההוכחה היא המספר הגדול של הורים לילדים צעירים ובגיל ההתבגרות, שמרגע שהאפשרות הזאת נפתחה, הם פונים לבנקים בתדירות גבוהה ומבקשים הנפקת כרטיס אשראי נטען לילדים.

לפני שיצא הכרטיס הזה לאוויר העולם, האפשרת היחידה של הורים היתה לתת מזומנים לילדים, בתקווה שהם אכן יתנהלו עם המזומנים בצורה טובה ונכונה. למרבה הצער ילדים הם ילדים, והם חוו לא אחת טעויות ומצבים בעייתיים, שחייבו את ההורים להתערב במהירות.


אופציה נוספת היתה פשוט להניח ברשות הילדים כרטיס אשראי רגיל, שאפשר להם למשוך מזומנים ואפילו לבצע פעולות באשראי. הורים רבים גילו, באיחור רב מדיי, שזאת היתה שגיאה, והכרטיסים חויבו בסכומים דמיוניים. כרטיס האשראי לילדים ולבני נוער הוא, אם כן, גם תחליף הולם למזומנים וגם אמצעי להגביל את הנטייה של הילדים לבזבזנות. 


מה היתרונות של כרטיס אשראי נטען לילדים?

היתרון הברור והבולט ביותר של כרטיס אשראי נטען לילדים טמון בעובדה שאם הילד נמצא בחוץ בבילוי, ההורים יכולים לדעת שבכל רגע נתון, אם הילד נתקע, הם יכולים פשוט להטעין לו את הכרטיס במזומנים, שיאפשרו לו לחזור הביתה בבטחה.


מדובר ביתרון משמעותי, לאור העובדה שילדים נוטים לפעול מעת לעת בצורה לא מחושבת ולהיתקע רחוק מהבית, ללא מזומנים וללא כל אפשרות להגיע אליהם. לפני היות הכרטיסים לילדים, הדרך היחידה לפתור את הבעיה הייתה פשוט לעלות על הרכב, לנסוע ולהביא את הילד הביתה. נכון להיום קיימת אפשרות פשוט לטעון את הכרטיס, ולאפשר לילד להגיע הביתה בזמנו החופשי.


להלן יתרונות נוספים של כרטיס אשראי נטען לילדים:

 

אפשרות למעקב אחרי ההתנהלות הכספית של הילדים

כרטיס אשראי נטען לילדים מאפשר להורים לעקוב און ליין אחרי ההתנהלות הכספית של הילדים. אמנם לילדים האפשרות הזאת לא מש נוחה, אבל עבור ההורים זה בהחלט כלי שימושי להתנהלות היום יומית. 


השרשת הרגלי התנהלות נאותה אצל הילדים

הענקת כרטיס אשראי נטען לילדים מאשרת להורים לתת בידי הילדים כלי נפלה, שיאפשר להם ללמוד באופן בלתי אמצעי על אופי ההתנהלות הפיננסית שיידרש מהם בעתיד. הכרטיס מלמד את הילדים לחלק נכון את התקציב שלהם, ומבהיר להם בצורה בלתי אמצעית וממקור ראשון שלתקציב יש גבול. 


הגדלת השקט הנפשי של ההורים

כל הורה ששולח את הילדים שלו למסיבות כיתה, לבילויים במועדון ולכל פעילות שאיננה בפיקוח הישיר שלו, דואג קרוב לוודאי מהאפשרות שהילדים ייתקעו ללא מזומנים, או שיידרש לכם כסף במקרה חירום. כשמציידים את הילדים מראש בכסף, יש לקחת בחשבון שהם יבזבזו אותו או שהוא יאבד. כרטיס אשראי נטען לילדים מאפשר להורים להעביר לילדים כסף ולחלץ אותם ממצבים לא נעימים.  


זה המקום להדגיש כי כשמדובר בכרטיס אשראי, לא מדובר בהכרח בכרטיס שאפשרויות הפעולה בו זהות לאפשרויות הקיימות בכרטיסי אשראי רגילים.

כאשר הילדים בני 12 או בני 13, האפשרות היחידה היא להנפיק עבורם כרטיס דביט, שהוא למעשה כרטיס חיוב מיידי ולא כרטיס אשראי. מגיל 14 ניתן להנפיק כריס אשראי, ואז אפשרויות השליטה נוגעות בעיקר לגובה המסגרת ולגובה המשיכה היומית האפשרית בכרטיס. 


מה החסרונות של כרטיס אשראי נטען לילדים?

למעשה, קשה למצוא חסרונות בכרטיס האשראי החדשני הזה לילדים. חיסרון שאפשר אולי להצביע עליו, הוא הסכום הנמוך שאפשר לטעון בכרטיס.


בדרך כלל, כרטיס אשראי נטען לילדים ניתן לטעינה בסכום של כמה מאות שקלים, כשההבדלים בין הדופים הפיננסיים השונים מהבחינה הזאת הם מינוריים. ייתכן שניתן היה לשקול אפשרות להגדלת הסכום, מה שעשוי להקל על הורים רבים.


חיסרון אפשרי נוסף הוא המניעה החוקית להנפיק כרטיס אשראי נטען לילדים מתחת לגיל 14, כפי שכבר הוזכר לעיל. זאת, למרות שגם ילדים בני 12 או 13 יכולים להיות בוגרים דיים לאחוז בכרטיס מהסוג הזה ולהתנהל בצורה נכונה.

מחקרים שונים מוכיחים שוב ושוב כי אם מלמדים את הילדים התנהלות פיננסית נכונה כבר בגיל צעיר, הם ימשיכו להתנהל נכון ואף ישפרו את ההתנהלות בגיל מבוגר. לפיכך, כדאי היה אולי לשקול הענקת כרטיס אשראי נטען לילדים גם בגיל צעיר יותר. 


יש לנו הצעות מעולות לכרטיס אשראי לילדים!

שלחו לנו את הפרטים שלכם ואחד מהמומחים שלנו יחזור אליכם

בשליחת טופס הנך מאשר את תנאי התקנון

שליחה

אופן הפעולה בכרטיס האשראי הנטען לילדים ובני נוער

אופן הפעולה בכרטיס האשראי הייחודי לנוער, דומה למדיי לאופן הפעולה בכרטיס אשראי רגיל. זאת, למעט העובדה שפעולות מסוימות אינן ניתנות לביצוע בכרטיס הזה.


למשל – לא ניתן לבצע באמצעותו עסקה בתשלומים, ולא ניתן לבצע סוגים מסוימים של עסקאות, אמנם כל גוף פיננסי המאפשר הנפקת כרטיס אשראי נטען לילדים קובע את המגבלות הספציפיות שלו, אבל בגדול – המגבלות דומות למדיי בכל הגופים הפיננסיים.


כרטיס האשראי מופק מחשבון ששייך לילד, שאותו ניתן לפתוח רק כשהילד מגיע לגיל 14. אם הילד מרוויח משכורת, היא תעבור לחשבון ותשמש בסיס לאשראי שהבנק מעניק לכאורה לילד. אם התקציב של הילד מבוסס על כסף שעובר מההורים, חשוב שהכסף הזה יעבור באופן קבוע, בדומה למשכורת חודשית.  


אפשרות משיכה

כרטיס אשראי נטען לילדים מאפשר משיכה של כמה מאות שקלים ביום. זאת, בכפוף לקיומה של יתרה חיובית בחשבון. לחילופין, כפוף להפקדת כסף על ידי ההורים לטובת הכרטיס, שזה אומר בעצם הטענת הכרטיס. 


עסקאות באשראי

כאמור, כרטיס אשראי נטען לילדים איננו מאפשר עסקאות בקרדיט או בתשלומים. עם זאת, הוא מאפשר ביצוע עסקאות בחיוב מיידי ויש אפשרות לקנייה באתרי אינטרנט מסוימים. 


סוג עסקאות

כרטיס אשראי נטען לילדים לא מאפשר ביצוע עסקאות מסוגים מסוימים. למשל – שכירת חדר במלון, שכירת רכב או רכישת כרטיס טיסה לכל יעד שהוא. כמו כן לא ניתן לבצע בו עסקאות באתרי הימורים, רכשת מט"ח או רכישת דלק.

הורים המניחים בידי הילדים שלהם רכב, חייבים למצוא פתרון אחר לעניין זה. ואולם בדרך כלל, מי שיש להם רישיון נהיגה יהיו רשאים להחזיק חשבון בנק, ואיתו כרטיס אשראי לצעירים בני 16 – 18, שהוא דומה למדי לכרטיס רגיל.  


אילו סוגים של כרטיס אשראי נטען לילדים קיימים?

הסוג הידוע ביותר של כרטיס אשראי נטען לילדים הא כרטיס של בנק דיסקונט לילדים. מדובר בכרטיס המעניק את האפשרות להטענה מרחוק, למשיכת מזומנים ולביצוע קניות במקומות מסוימים, באמצעות הכרטיס.


סוג נוסף של כרטיס אשראי נטען לילדים הוא כרטיס המונפק באמצעות בנק הדואר, וניתן להטענה של סכומי כסף מוגבלים בלבד. בכרטיס של דואר ישראל אין צורך בניהול חשבון בנק, והכרטיס ניתן להפעלה ולטעינה באופן עצמאי לחלוטין.  


סוג נוסף של כרטיס נטען הוא כרטיס לאומי CASH. הכרטיס הזה ניתן להטענה הן באמצעות הטלפון הסלולארי והן באמצעות האינטרנט, כך שקל מאד להעביר למי שאוחז בו מזומנים. הכרטיס הזה מאפשר גם ביצוע עסקאות חו"ל, ומצד שני הוא מאפשר להורים לעקוב בקלות אחרי כל התנהלות בסמוך להתרחשות שלה. זאת, באמצעות הודעת SMS אשר מתקבצת אחרי כל ביצוע של עסקת אשראי או משיכת מזומנים באמצעות הכרטיס. 


כרטיס אשראי נטען לילדים ולבני נוער הוא בהחלט אמצע חשוב ומשמעותי, שיכול לסייע לכל נער ונערה לתרגל כבר בגיל צעיר את ההתנהלות הנדרשת באמצעות אשראי. עבור ההורים, מדובר באמצעי מצוין למעקב אחרי ההתנהלות הפיננסית של הילדים. ואולם כרטיס אשראי נטען לילדים עשוי לטמון בחובו גם יתרונות נוספים. למשל – אפשרות לנטר את הפעילות של קופה קטנה בעסק, ולעקוב מקרוב אחרי ההוצאות בה.